Hurá zo školy – jeden pre mileniálov
You are here: Home \ Mileniáli \ Hurá zo školy – jeden pre mileniálov
11 júla 2016 - 13:50, by , in Mileniáli, Naše názory, No comments

Júlové dni so sebou prinášajú veľa – slnko, vodu, občas dobrú zmrzlinu, a okrem toho množstvo promujúcich absolventov vysokých škôl. Na ulici sú jednoducho rozoznateľní. Majú úsmev na perách, v očiach očakávania, aký ten „dospelý“ život naozaj bude a modrú či červenú rolku s diplomom v ruke. Polovica z nich si plánuje užiť posledné, v podstate študentské leto, druhá už od marca listuje inzeráty a spája sa s recruitermi na sociálnych sieťach.

Tiež medzi nich patríte? Či už okamžite po škole alebo po nejakom čase, otázka zamestnania sa sama nevyrieši. Manažéri aj HR-isti vo firmách venujú pomerne veľa energie tomu, ako vybrať z vás tých, ktorí neodídu počas skúšobnej doby či v jej posledný deň. Skvelou správou je, že aj vy môžete spraviť niečo preto, aby vaša prvá pracovná skúsenosť nebola skutočne len „na skúšku“.

V mori inzerátov

V súčasnosti je web zaplavený pracovnými ponukami. Pokiaľ ste počas školy nikde nepracovali, zostáva vám vyfiltrovať tie, ktoré nepožadujú 2 roky praxe.  Tu sa požiadavky zužujú často na komunikatívny, zodpovedný, flexibilný, samostatný ale schopný pracovať v tíme (prípadne tímový hráč ale schopný samostatnej práce) – povedzme si otvorene, väčšina z nás rada prehlási, že tieto podmienky spĺňa.

Kľúčovou sa teda stáva popísaná náplň práce. Ak posielate svoj životopis, pokiaľ vám pri požiadavkách napadne „Toto by som zvládol robiť“, na chvíľu sa zastavte a opýtajte samých seba: Čo na tejto práci ma bude baviť? Ak toto sú veci, ktoré budem robiť každý deň, na čo sa budem tešiť cestou do práce? Ak v odpovediach na tieto otázky prevažujú veci, ktoré vám naozaj dávajú zmysel – bingo! Posielajte CV-čko.

Ak by vás totiž práca nebavila hneď od začiatku, trávili by ste svoju skúšobnú dobu obzeraním ďalších ponúk, čo je samozrejme neefektívne pre firmu, no taktiež to triešti vašu pozornosť a energiu, ktorú by ste potrebovali hľadaniu práce venovať.

Postrach pohovorov

Dve otázky, na ktorých sú podľa HR-istov mileniáli na pohovoroch tzv. mimo misu sú platové a kariérne očakávania. Je síce dobré vedieť svoju cenu aj mať drive, no aj pri svojich očakávaniach by ste mali preukázať, že viete v akej firme a na akom trhu sa pohybujete. Internet je v tomto prípade výborným riešením. Pozrieť si, koľko zarába priemerne človek s vaším vzdelaním na danej pozícii potrvá len chvíľku, no zachráni vás to od trápneho momentu. Nemajte obavu popýtať sa vašich známych, koľko zarábali vo svojej prvej práci – všetci sme tam raz boli a lámali si hlavu nad touto otázkou.

Pokiaľ ide o kariéru, aj tu vám dokáže pomôcť napríklad linkedin. Stačí nájsť pár ľudí, ktorí v danej firme pracujú a pozrieť si ich životopis. Ak za 8 rokov vo firme vystriedali 2-3 pozície, čo je celkom bežný pomer, tak požiadavka byť manažérom za rok skutočne nepadne na úrodnú pôdu. Určite však vyjadrite, že chcete rásť a ak v tom máte jasno, tak aj akým smerom. Ukážete tým, čo je pre vás dôležité, aby ste boli vo firme spokojní.

Who´s the boss

Medzi najčastejšie dôvody odchodov zamestnancov patrí podľa mnohých výskumov vzťah s priamym nadriadeným. Ak máte tú možnosť, a po prvom kole výberu už viete, kto by bol vašim manažérom, vyhľadajte si o ňom niečo – má na Linked-ine referencie o spolupráci alebo publikoval niečo, čo vás zaujalo? Čím skôr odhalíte, čím vás tento človek bude inšpirovať, tým skôr si k nemu vytvoríte vzťah a už len možnosť pracovať s ním/ňou vás bude motivovať.

Vraví sa, že najlepší učiteľ je sám život. Držím vám palce, aby vám prinášal tie najhodnotnejšie skúsenosti a aby ste mali čoskoro prácu, ktorá vašim dňom dodá slnko, a občas aj tú zmrzlinu :).

About author:

Pridaj komentár

You must be logged in to post a comment.