Jojo efekt a motivačné systémy
7 marca 2016 - 11:32, by

Mnohé motivačné systémy firiem fungujú rovnako. Nezabezpečujú dlhodobú motiváciu. Sú postavené na predpoklade, že vyššia odmena zabezpečí vyšší výkon. Klasický ekonomický prístup. Keď radosť z novej pozície a vyššieho platu opadne, skúsime novú diétu. Možno nový mobil alebo služobné auto aj na súkromné účely? Točíme sa stále dookola. Kde sa stala chyba?

Poďme sa inšpirovať tými, ktorým sa podarilo dosiahnuť vytúženú postavu. Títo ľudia nedržia 21-dňovú ryžovú diétu. Úspešní zmenili svoj jedálníček od základu. Začali sa tiež viac hýbať, dlhšie spať, zmenili celý životný štýl. Dlhodobo. Nemusia sa nútiť do extrémov, užívajú si svoj nový život. Robia, čo ich baví a výsledky sa dostavia. Tak isto funguje motivácia. Ak okrem vonkajších motivátorov zapojíte aj vnútornú motiváciu, bude to fungovať. A dlho.

Vnútorná motivácia sa dá budovať mnohými spôsobmi. Základom je, že to nie je o niekoľkých nástrojoch, ale o zmene celej kultúry firmy, ktorá podporuje angažovanosť. Je to o prístupe k zamestnancom, ktorý podporuje ich jedinečnosť a autonómiu. Dáva im príležitosť rásť a umožňuje im byť súčasťou niečoho väčšieho, niečoho, čo má zmysel. Nie je to ukotvené v tabuľke, je to o celkovom prístupe, o otvorenej komunikácii, štýle riadenia. Niekedy to dokonca nie je ani o motivovaní, ale o nedemotivovaní.

Mnohé motivačné systémy vznikli, keď naša práca bola prevažne rutinná. A bolo to tak v poriadku. No v posledných rokoch sa systém práce zmenil. Väčšina úloh je komplexných a vyžaduje sa vysoká miera sebamanažovania. Takisto noví zamestnanci vstupujúci na trh majú iné očakávania. Dobrou správou je, že jojo efekt nespôsobuje, že sa nám bude chudnúť stále ťažšie. Nefunkčné motivačné systémy neničia našu motiváciu dlhodobo, len ju dočasne oslabujú.